Skuteczne pozycjonowanie strony WWW – jaką ofertę wybrać

skuteczne-pozycjonowanie-strony-www-1280x864.jpeg

Zastanawiasz się jaką ofertę wybrać jeśli interesuje Cię skuteczne pozycjonowanie strony WWW? W Internecie znajdziesz setki, a nawet tysiące ofert, w których GWARANTUJĄ CI efekty pozycjonowania już po 2 tygodniach, wskoczenie do TOP10 na najtrudniejsze frazy za 200 zł na rok. Ale czy to faktycznie ma związek ze skutecznym i efektywnym pozycjonowaniem strony?

Jak odróżnić dobrą i uczciwą ofertę pozycjonowania od tej, w której ktoś chce nabić Cię w butelkę? Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ efektem pozycjonowania WWW “po taniości” może być nie tylko utrata nerwów, pieniędzy, ale również wywołanie szkód dla Twojej strony, których Google nie wybaczy…

Efekty pozycjonowania

Weź pod uwagę dotychczasowe efekty pozycjonowania firmy, która przedstawia Ci ofertę. W większości (z uwagi na ochronę danych osobowych i poufności) nie będziesz mieć wglądu do konkretnych fraz kluczowych i strony, która była pozycjonowana. Nie ma w tym nic dziwnego – sam zapewne nie chciałbyś by firma, która pozycjonuje Twoją stronę internetową ujawniała komukolwiek takie dane, prawda?

Niemniej poproś o przedstawienie referencji czy efektów dotychczasowe pozycjonowania – to pozwoli Ci upewnić się, że pozycjonowanie będzie miało sens, a firma ma odpowiednie “umiejętności” i narzędzia do pozycjonowania. Miej jednak na uwadze, że młody firmy mogą dysponować skromnym portfolio co wcale nie oznacza, że ich pozycjonowanie jest (będzie) złe. “Każdy kiedyś musiał zacząć”, dlatego ten element oceny nie jest najważniejszy.

Szybko czy systematycznie? – jak pozycjonować

Zapytaj oferenta o sposób pozycjonowania. Czy możesz liczyć na szybkie efekty czy raczej systematyczną pracę, która przyniesie “owoce” dopiero za kilka tygodni, miesięcy.

Wybierz opcję numer dwa! Niestety, większość osób myśli “Jak to? Będziemy płacić przez 3 miesiące, a efekty nadejdą dopiero w 4-tym?!”. Ludzie chcą widzieć efekt “tu i teraz”, ale pozycjonowanie stron internetowych nie działa w ten sposób. Do tego potrzeba cierpliwości i czasu – szczególnie jeśli chcesz pozycjonować się na frazy ogólne, bardzo mocno konkurencyjne.

Szybkie, “spamerskie” pozycjonowanie WWW może dać Ci efekty “tu i teraz”, ale:

 • będą to efekty nietrwałe (pozycje w Google wahać się będą każdego dnia),
 • Google może zbanować Twoją stronę internetową
 • naprawianie tych błędów kosztować będzie dodatkowy czas i sporo pieniędzy

Jeśli chcesz profesjonalnie pozycjonować stronę internetową to nastaw się na to, że efekty będą widoczne po kilku tygodniach (a nawet miesiącach). W zamian otrzymasz:

 • stabilność słów kluczowych w Google
 • bezpieczeństwo dla strony
 • przyjazność Google

Abonament czy ryczałt? – płatność za pozycjonowanie

Wybierając pozycjonowanie strony internetowej natkniesz się na trzy, główne modele rozliczeń stosowanych przez firmy:

 • płatność za efekt – płacisz określoną stawkę za każdy dzień “pobytu” danego słowa kluczowego w Google TOP10
 • płatność z góry – płacisz z góry określoną opłatę abonamentową bez względu na efekty pozycjonowania
 • płatność za efekt + ryczałt – płacisz określoną stawkę za każdy dzień “pobytu” danego słowa kluczowego w Google TOP10 oraz z góry określoną opłatę abonamentową

Czym różnią się te modele płatności? Ostatecznym kosztem pozycjonowania WWW oraz (teoretycznie, a może i praktycznie) zaangażowaniem firmy w pozycjonowanie.

Przykładowa cena za słowo kluczowe

Zaangażowanie w pracę

Płatność za efekt

199 zł

 duże

Płatność z góry

129 zł

 małe – duże

Płatność za efekt + abonament

100 zł + 60 zł

 w miarę duże

Jak widzisz w przypadku:

 • kiedy płacisz tylko za efekt koszt pozycjonowania jest największy, ale jesteś pewny, że firma będzie się starała osiągnąć jak najlepsze wyniki pozycjonowania
 • kiedy płacisz z góry (w modelu abonamentowym) koszt pozycjonowania jest najmniejszy, ale zaangażowanie firmy jest zależne od jej profesjonalizmu. Teoretycznie może być małe (“bo po co robić, skoro ktoś nam płaci”). Z drugiej strony ja nigdy nie pozwoliłbym sobie na niskie zaangażowanie, bo wtedy klienci po prostu ode mnie odejdą:)
 • możesz płacić za efekt + abonament – jest to model pośredni, w którym płacisz część pieniędzy “z góry”, a część tylko od efektów pozycjonowania. Cena jest wypośrodkowana.

Uwaga:

 • standardem jest rozliczanie za każdy dzień, w którym Twoja strona WWW przebywa na określone słowo kluczowe w Google TOP10. Jeśli więc koszt słowa kluczowego pozycjonowanie stron internetowych to 199 zł miesięcznie, a strona przebywała przez 20 dni w styczniu w Google TOP10 to koszt powinien wynieść 128 zł (bowiem 20 (dni)/31 (dni miesiąca) * 199 (miesięczny koszt) = 128 zł).

Uwaga 2:

W przypadku modelu, w którym za pozycjonowanie WWW płacisz tylko za efekt natknąć się możesz również na rozliczanie względem konkretnych pozycji, na przykład:

 • 259 zł za pozycje 1-3
 • 199 zł za pozycje 4-6
 • 159 zł za pozycje 7-10

Im jesteś wyżej w Google, tym więcej zapłacisz. Z drugiej strony oczywiście zyskujesz więcej użytkowników, którzy wchodzą na Twoja stronę.

Pozycjonowanie 20 fraz za 200 zł na rok

To Twój osobisty wybór, ale jeśli mam Ci coś doradzić to widząc oferty pozycjonowania stron internetowych na 20 fraz za 200 zł na rok powinna w Twoim mózgu zapalić się czerwona lampka. Dlaczego pozycjonowanie WWW nie może być tak tanie?

W artykule “Na czym polega pozycjonowanie strony WWW” napisałem co pozycjoner robi aby strona Klienta pojawiała się wysoko w Google. Te prace generują koszty, które wiążą się między innymi z:

 • pozyskiwaniem linków – ich koszt może być bardzo różny, ale często linki, które pozyskuję dla klientów kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za link!
 • copywritingiem – dla efektów pozycjonowania potrzebne jest dużo treści, wysokiej jakości. Koszt jednego artykułu wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. A takich tekstów często potrzeba setki, a nawet tysiące.
 • domenami i hostingami – aby pozycjonowanie strony internetowej dało efekt potrzebne jest opłacić wiele domen i hostingów. To koszt od kilkuset złotych rocznie do … właściwie nie ma górnej granicy.
 • wydatkami na pracowników, prąd, sprzęt, narzędzia SEO – dla efektywnego pozycjonowania WWW często potrzeba kilku osób, gdyż jest to proces skomplikowany, długotrwały i wymagający sporych nakładów pracy. Dodajmy do tego koszt sprzętu (komputerów), prądu czy potrzebnych narzędzi SEO, za które płaci się po kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) dolarów co miesiąc.

Prócz kosztów czysto finansowych, pozycjoner poświęca również swój…czas, za który chciałby otrzymać wynagrodzenie. Jak więc przy takich kosztach pozycjonowanie za 200 zł na rok może mieć sens? Owszem takie pozycjonowanie jest “możliwe”, ale po pierwsze będzie niebezpieczne dla strony, po drugie nie przyniesie efektów. Nie można się bowiem spodziewać by firmy akceptujące takie warunki płacowe były w stanie poświęcić wymienione wyżej koszty, swoją pracę i zagwarantowały efekty trzymając się zasad jakie nakreśla skuteczne pozycjonowanie strony WWW.

Strategia link-building

Jeśli jesteśmy już w temacie profesjonalnego pozycjonowania to dopytaj oferenta o strategię link buildingu. Wprawdzie większość firm pozycjonujących nie zdradzi Ci “sekretów” podnoszenia pozycji strony w Google, ale strategia link-buildingu (sposobu pozyskiwania linków) powinna pozostać jasna. Byłoby fajnie gdyby firma pokazywała Ci skąd pozyskuje dla Ciebie linki (takie informacje otrzymasz najczęściej w comiesięcznym raporcie).

Skuteczne pozycjonowanie strony WWW

To nieprawda, że skuteczne pozycjonowanie strony WWW musi kosztować dużo. Szczególnie kiedy porównamy szereg korzyści (przede wszystkim wzrost sprzedaży i klientów) do ostatecznych wydatków na pozycjonowanie.

Nigdy nie byłem zwolennikiem “najtańszych rozwiązań”, ale gdzie jak gdzie w przypadku pozycjonowania stron internetowych wybór takich ofert wiąże się nie tylko z brakiem efektów i utratą nerwów, ale także poważnymi konsekwencjami ze strony Google wobec strony, gdzie zastosowano “spamerskie” techniki. Pamiętaj o tym.

Najważniejsze (z punktu widzenia Klienta) to uzbroić się w cierpliwość i wybrać ofertę tej firmy, która nastawia się na bezpieczne i skuteczne metody pozycjonowania strony. Zagwarantuje to długofalowe efekty i przyjazność Google. Zachęcam Cię do zapoznania się z moją ofertą pozycjonowania WWW i złożenia niezobowiązującego zapytania:)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *