Na co zwrócić uwagę zamawiając stronę internetową?

na-co-zwrócić-uwagę-zamawiając-stronę-internetową-1280x853.jpeg

Nie wiesz na co zwrócić uwagę zamawiając stronę internetową, ale nie chcesz się “wkopać” kupując stronę w ciemno? Całkiem słusznie, bowiem wiele ofert (szczególnie tych na Allegro gdzie można kupić stronę za 89 zł – z olaboga domeną i hostingiem (!)) jest po prostu śmiesznych. Jeśli chcesz kupić dobrą stronę internetową to w najbardziej ekonomicznym wariancie musisz się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych.

Uważaj zanim dasz się nabrać

Na Allegro czy innych portalach ogłoszeniowych znaleźć można strony internetowe za 80, 100 czy niecałe 200 zł. Z domeną i hostingiem. Musisz wiedzieć, że sam (dobry) hosting to koszt od 50 zł netto w górę za rok. Domena z końcówką .pl to koszt roczny około 50 zł. Jak więc można kupić dobrą stronę z domeną i hostingiem skoro ich (domeny i hostingu) koszt to 100 zł?!

Nawet jeżeli sprzedawca nie oferuje domeny czy hostingu to strona internetowa również nie może kosztować 100 zł. To znaczy może, ale nie będzie to na pewno profesjonalna strona WWW.

Jak więc to możliwe, że ktoś oferuje tak tanie strony internetowe? Najczęściej wykorzystywane są gotowe, bezpłatne szablony stron, które zleceniobiorca tylko wrzuca na serwer… Nie dodaje treści, nie tworzy grafiki. Taka strona WWW na pewno NIE wygląda jak na aukcji.

Jak rozpoznać słabą ofertę strony WWW?

Wystarczy spojrzeć na “portfolio” takiej firmy – jeśli widzisz przykładowe strony, w które nie da się kliknąć (lub po kliknięciu nie zostajesz przeniesiony na DZIAŁAJĄCĄ stronę) to ten fakt wiele mówi.

Jeśli klikasz w stronę z portfolio, ale zamiast prawdziwej treści widzisz automatycznie generowaną treść “Lorem ipsum…” to znaczy, że ta oferta to nic innego jak okazja do zrobienia z Ciebie jelenia:)

Każda firma oferująca usługę tworzenia strony internetowej powinna mieć w swoim portfolio choćby dwie DZIAŁAJĄCE strony, którymi może się pochwalić. Ba, najprościej jest ocenić oficjalną stronę tej firmy.

Na co zwrócić uwagę zamawiając stronę internetową? To proste! Oceń stronę WWW oferenta! Jeśli więc podoba Ci się moja strona to zamów stronę dla siebie tutaj.

Portfolio firmy

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy Zleceniodawca wyraża zgodę na umieszczenie jego strony w portfolio firmy. Niemniej ważne jest by jednak “jakieś strony” się tam znajdowały, dzięki czemu będziesz mógł ocenić atrakcyjność oferty.

Zwróć uwagę czy strony znajdujące się w portfolio to “normalnie” działające serwisy, na które da się przejść po kliknięciu linku. Wiele nieuczciwych firm w swoim portfolio zamieszcza strony przykładowe (z automatycznie generowaną treścią) lub imitacje stron, które “fajnie wyglądają”, ale nie da się ich odwiedzić (po kliknięciu otwiera się jedynie obraz ukazujący wygląd strony).

Co może znajdować się na stronie internetowej

Zamawiając stronę internetową sprawdź czy firma, której chcesz zlecić jej wykonanie będzie potrafiła wykonać wszystkie niezbędne elementy. Indywidualny formularz kontaktowy, mapka Google, płatności on-line to tylko początek wyliczanki.

Zapytaj o wszystkie szczegóły zanim złożysz zamówienie. Warto również zastanowić się nad podpisaniem umowy, tak by “czarno na białym” mieć wszystkie ustalenia zapisane na papierze. To pozwoli uniknąć niepożądanych konsekwencji gdyby jedna  ze stron nie wywiązała się z umowy.

Za co trzeba dopłacić

Strona internetowa za 199 zł? Wszystko fajne, ale częstą praktyką nieuczciwych firm jest podawanie ceny podstawowej za stworzenie “szkieletu, konstrukcji” strony WWW. Jeśli chcesz dodać jakąkolwiek treść, menu, zakładki, kategorie to każdy taki element będzie dodatkowo kosztować Cię +X zł. Sprawdź jaka jest cena ostateczna zamawianej przez Ciebie strony WWW w pożądanej wersji.

Czy strona będzie responsywna

Jednym z kluczowych elementów oceny strony przez Google jest responsywność. RWD, bo tak również zapisuje się responsywność oznacza prawidłowe wyświetlanie się strony internetowej na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet).

RWD stało się dzisiejszym standardem i każda strona, która powstaje powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych. Z roku na rok procent osób, które odwiedzają stronę za pośrednictwem tabletu czy smartfona jest coraz większy. Jeśli więc Twoja strona nie będzie responsywna, stracisz wielu użytkowników (w tym potencjalnych klientów).

Dbałość o “szczegóły” SEO

Możesz nie zwracać uwagi na to czy strona jest dostosowana na potrzeby SEO (inaczej mówiąc czy jest zoptymalizowana). Jeśli jednak tego nie zrobisz to ten błąd odbije Ci się czkawką w przyszłości.

Strona dostosowana do potrzeb SEO nie tylko łatwiej się pozycjonuje, ale jest lepiej oceniana przez Google. Dużo łatwiej jest prowadzić stronę internetową zgodnie z zasadami SEO, jeśli te zostały zachowane już od początku niż modernizować stronę istniejącą X czasu do potrzeb SEO kiedy te były naruszone lub nieprzestrzegane od startu strony.

Czas wykonania strony WWW

Zdarzają się takie firmy, które stronę WWW wykonują tygodniami, a nawet miesiącami. I choć z jednej strony może świadczyć to dobrze (natłok zleceń oznacza dobrą cenę i/lub wysoką jakość) to jednak po pierwsze powoduje dłuższy czas oczekiwania na stronę WWW, a po drugie może prowadzić do niedociągnięć. “Zróbmy szybko, byle już było”.

Oczywiście czas oczekiwania na wykonanie strony WWW zależy od stopnia skomplikowania projektu. Niemniej zanim zamówisz stronę dopytaj o to ile trzeba będzie czekać na poszczególne etapy projektu.

Koszt ewentualnych modernizacji

Wykonanie strony WWW wg Twoich założeń to jedno. Bardzo często zdarza się, że Klienci dopiero po pewnym czasie uświadamiają sobie, że “w ich stronie czegoś brakuje”. Albo nie myśleli o tym na początku, albo takie potrzeby powstały z czasem, zostały dostrzeżone poprzez analizę zachowań użytkowników na stronie.

Zapytaj firmę, u której chcesz zamówić stronę internetową jakie są koszty ewentualnych modernizacji.

Usługi dodatkowe

Porównując kilka ofert na wykonanie strony WWW zwróć uwagę na darmowe dodatki takie jak stworzenie Fanpage na Facebooku, darmowy hosting czy domena. Podczas gdy u firmy X musisz dopłacić za optymalizację SEO, firma Y może oferować to za darmo. Zrób ostateczną kalkulację kosztów (obecnych i przyszłych) by wiedzieć, która oferta będzie dla Ciebie lepsza.

Na co zwrócić uwagę zamawiając stronę internetową

Jak widzisz zastanawiając się na co zwrócić uwagę zamawiając stronę internetową jest wiele czynników, które musisz wziąć pod uwagę.

Zamówić stronę internetową jest bardzo prosto. Kupić dobrą stronę WWW znacznie ciężej.

Aby nie żałować swojej decyzji kieruj się następującym schematem:

  1. Sprawdź stronę internetową firmy, u której chcesz złożyć zamówienie. Podoba Ci się?
  2. Zobacz portfolio tej firmy. Czy wykonane przez nich strony przypadają Ci do gustu?
  3. Spisz listę wszystkich funkcji i elementów strony WWW, którą chcesz zamówić. Skonsultuj ją.
  4. Zapytaj o termin wykonania strony i ostateczny koszt.
  5. Dowiedz się czy firma oferuje gratisy, np. darmową domenę, stronę na Facebooku.
  6. Dokładnie ustal wszystkie warunki – co strona ma zawierać, jak wyglądać, ile kosztować i kiedy być gotowa.
  7. Zastanów się czy oferowana cena nie jest “podejrzana”. Zbyt niska lub zbyt wysoka?!

Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci zamówić stronę internetową, z której będziesz zadowolony. Otrzymasz stronę WWW w ustalonym terminie, za z góry określoną cenę.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *